Wartość zadłużenia Polaków rośnie. Oto główne przyczyny!

Wartość zadłużenia Polaków rośnie. Oto główne przyczyny!

Zadłużenie rośnie, długi Polaków

Kwota zadłużenia Polaków rośnie. W 2018 roku wzrosła również liczba samych dłużników. Według BIG InfoMonitor oraz BIK  rekordzista ma do zwrotu ponad 68 mln zł. Sprawdziliśmy z czego wynika fakt, że Polacy nie regulują swoich zobowiązań finansowych.

Zadłużenie Polaków. Jest gigantyczne!

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej pod koniec 2018 roku wartość nieuregulowanych zobowiązań Polaków przekroczyła 73 mld zł. Skala zadłużenia wynikającego z niezapłaconych rachunków, alimentów, mandatów oraz nieuregulowanych rat kredytów i pożyczek jest olbrzymia.  

Jak bardzo?

Wystarczy uzmysłowić sobie, że w ramach tej sumy udałoby się pokryć budowę elektrowni atomowej w Polsce lub z powodzeniem finansować wypłaty środków w ramach programu 500+. I to przez 3 lata!

Z czego wynikają nasze zobowiązania finansowe?
Główne przyczyny zadłużenia

Przyczyny zadłużenia

Badania statystyczne realizowane na przestrzeni ostatnich kilku (a nawet kilkunastu) lat wskazują, że zadłużeniu Polaków sprzyja niewystarczająca wiedza z zakresu finansów.  .

Skłonność do zaciągania zobowiązań w dużym stopniu umacniana jest również przez nadmiernie konsumpcyjny styl życia oraz relatywnie proste procedury zaciągania kredytów.

Niegdyś  skomplikowane, a dla niektórych wręcz niedostępne, dzisiaj znajdują się nawet w zasięgu ręki klientów wysokiego ryzyka. Ograniczona zdolność kredytowa, zła historia kredytowa, czy stale powiększające się zadłużenie nie zawsze stanowią przeszkodę do udzielenia wysokooprocentowanego wsparcia finansowego. Tym sposobem szybkie pożyczki gotówkowe okazały się prostym sposobem na zaspokojenie niemal każdej potrzeby konsumpcyjnej.

Obserwowany wzrost wartości zadłużenia nie ogranicza się wyłącznie do kredytów konsumpcyjnych. Bo choć rzeczywiście spłata tego typu zobowiązań bywa bardziej problematyczna, niż w przypadku kredytów hipotecznych, przeszacowanie możliwości finansowych nie jest jedyną przyczyną tego stanu rzeczy.

Niemałym problemem okazuje się również łatwość z jaką wielu osobom przychodzi poręczanie kredytów. Warto pamiętać o tym, że ewentualne problemy  finansowe pożyczkobiorcy nie zwalniają z odpowiedzialności poręczyciela.  W takich sytuacjach opowiada on za spłatę zadłużenia dokładnie w takim samym stopniu jak pożyczkobiorca. W tym przypadku żądanie zwrotu pieniędzy przez wierzyciela nie będzie mogło zostać uznane za bezpodstawne.

Czynniki zewnętrzne, sytuacje losowe

Wielu ludzi nie jest w stanie regulować zobowiązań finansowych z powodu zaistnienia czynników obiektywnych. W większości przypadków są one od nas niezależne. Przyczyną zadłużania może być trudna sytuacja życiową spowodowana:

  • utratą pracy,
  • rozwodem,
  • śmiercią bliskiej osoby
  • chorobą kogoś w rodzinie.  

Przyczyny zadłużenia firm

Przyczyny zadłużenia firm

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku problemów finansowych przedsiębiorstw. Do jednych z najczęstszych przyczyn nieterminowego regulowania zobowiązań możemy zaliczyć m.in.:

  • czynniki makroekonomiczne – niezależne od przedsiębiorców,
  • przejściowe problemy finansowe kontrahenta,
  • celowe działanie partnera biznesowego na rzecz odroczenia płatności,
  • czynniki administracyjne i techniczne (np. brak  papierowego egzemplarza faktury, kwota zobowiązania niezgodna z przedmiotem zamówienia, błędy na fakturze),
  • sytuację sporną między dłużnikiem, a wierzycielem;
  • brak reakcji wierzyciela na opóźnienia w spłacie zobowiązania.

W sporej części przypadków zadłużenie spowodowane może być również nadmierną ilością zaciągniętych kredytów i pożyczek. Refinansowanie pożyczek oraz zaciąganie kolejnych na poczet spłaty tych bieżących często staje się przyczyną wpadnięcia w spiralę zadłużenia.  

Jak przeciwdziałać zadłużeniu?

Skuteczne przeciwdziałanie zadłużeniu wymaga przede wszystkim wykształcenia w obywatelach choćby minimalnej świadomości dotyczącej ryzyka z nim związanego. Nic więc dziwnego, że powszechnie przyjmuje się, że jedną z bardziej skutecznych metod walki z zadłużeniem jest profilaktyka.

KLIENT NIE PŁACI

ZLEĆ WINDYKACJĘ

Testowy alt obrazka Alt

Działania edukacyjne prowadzone w tym zakresie powinny ostatecznie koncentrować na kilku prostych prawdach, które nie dla wszystkich wydają się oczywiste:

  • nawet przy ograniczonych możliwościach spłaty zobowiązań konieczne jest podjęcie próby ich uregulowania;
  • warto mieć na uwadze, że równoczesne zaciąganie wielu zobowiązań nie jest metodą rozwiązywania problemu nieterminowej spłaty należności;
  • istnieje szereg metod i kroków pozwalających ograniczyć negatywne konsekwencje wystąpienia zadłużenia.

Ten artykuł może Cię zainteresować:

Windykacja należności. Co to jest i na czym polega?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *