Windykator terenowy. Kim jest i co robi?

Windykator terenowy. Kim jest i co robi?

Windykator terenowy

Windykator to osoba pracująca na zlecenie wierzyciela, której podstawowym zadaniem jest odzyskanie należności od dłużnika pozasądowego. Odpowiednio doświadczony windykator terenowy to największy „kapitał” firmy windykacyjnej.

O ile można wyobrazić sobie firmę windykacyjną działającą bez nowoczesnego systemu teleinformatycznego, o tyle absolutnie niemożliwe jest realizowanie działań z zakresu windykacji terenowej z wyłączeniem zespołu pracowników terenowych.

Windykator terenowy a komornik

Wbrew stereotypowemu myśleniu praca windykatora nie ma nic wspólnego z egzekucją komorniczą. Warto wiedzieć o tym, że rolą windykatora jest doprowadzenie do ugody z dłużnikiem, której finalnym rezultatem będzie spłata zaciągniętego przez niego zobowiązania. W praktyce oznacza to, że pracownik firmy windykacyjnej ma za zadanie zmotywować dłużnika do jak najszybszej spłaty kolejnych rat. Wszystko w sposób zgodny z prawem.

Windykator działa na podstawie pełnomocnictwa wierzyciela, z kolei komornik jest funkcjonariuszem publicznym wykonującym postanowienia orzeczeń sądowych. Zakres kompetencyjny oby tych zawodów w praktyce jest więc zgoła odmienny. Co oznacza, że nie można postawić między nimi znaku równości.

Kompetencje windykatora terenowego

Charakterystyczną cechą zawodu windykatora jest konieczność pozostawania w nieustannym kontakcie z ludźmi. Windykator terenowy szczególnie narażony jest na pracę z niezwykle trudnym klientem. Oczywiste jest, że wymaga to od niego odpowiednich kompetencji. Z uwagi na to, że zarabia na życie prowadząc negocjacje i przekonując dłużnika do postąpienia, w taki, a nie inny sposób jego kluczowym atutem powinna być łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi. 

Odporność na stres

Zdecydowana większość osób pracujących w tym zawodzie musi wykazać się umiejętnością trzymania nerwów na wodzy.  Jakakolwiek trudność z radzeniem sobie z negatywnymi emocjami z reguły sprawia, że nawet dobrze rokujący kandydat na windykatora szybko zrezygnuje z tego  zawodu.

O sytuacje konfliktowe, trudne, a czasem nawet niebezpieczne niestety nie trudno. Ważne więc, by potencjalny kandydat potrafił wykazać się odpowiednim podejściem, nie tylko do samych dłużników, ale i do całokształtu swoich obowiązków.

Cechy osobowościowe windykatora  

Popularny schemat myślowy przedstawiający windykatorów jako umięśnionych cwaniaków gotowych do negocjowania z dłużnikiem przy użyciu siły niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Specyfika pracy windykatora terenowego przede wszystkim wymusza na nim konieczność samodzielnego podejmowania decyzji oraz szybkiego reagowania.

Ważne, by pracownik terenowy był komunikatywny, wystarczająco cierpliwy, a do tego odpowiednio stanowczy. Nie ulega wątpliwości, że doskonała znajomość zasad skutecznej komunikacji, metod wywierania wpływu w połączeniu z  odpowiednim przygotowaniem merytorycznym stanowi najlepszy zestaw atutów mieszczący się w doskonałym profilu windykatora.

Wykształcenie windykatora

Zadaniem windykatora jest dochodzenie roszczeń innych osób przy użyciu możliwie najszerszego spectrum narzędzi mieszczących się w granicy prawa. Poziom wykształcenia pracownika działu windykacyjnego wbrew pozorom nie jest podstawowym czynnikiem decydującym o powodzeniu w tym zawodzie. Windykator (w przeciwieństwie do komornika) nie musi posiadać specjalistycznego wykształcenia.

Ukończenie studiów prawniczych rzeczywiście bywa pomocne, niemniej jednak nie jest ono wymagane. W praktyce absolwenci kierunków prawniczych rzadko podejmują się pracy w zawodzie windyktatora terenowego. Wśród tego rodzaju pracowników częściej można spotkać absolwentów wydziałów nauk społecznych oraz takich kierunków jak socjologia, czy psychologia.

Znajomość branży i doświadczenie

Z punktu widzenia doboru odpowiednich pracowników windykacyjnych istotne powinno być również dotychczasowe doświadczenie kandydatów. Wykazanie się  w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej znajomością branży będzie stanowiło niewątpliwy atut takiej osoby. Warto mieć jednak na uwadze to, że jest to o tyle specyficzna branża, że niezwykle trudno o doświadczenie przed podjęciem pracy.

Jak zostać windykatorem?

Niezależnie od charakteru ukończonych studiów lub poziomu wykształcenia, każdy kandydat na terenowego pracownika windykacyjnego będzie musiał liczyć się z koniecznością odbycia szkolenia odpowiednio przygotowującego do wykonywanego zawodu. Wśród tematów poruszonych na tego rodzaju szkoleniu znajdą się na pewno następujące zagadnienia:

  • charakterystyka zawodu i pracy windykatora,
  • prowadzenie negocjacji telefonicznych i bezpośrednich,
  • narzędzia windykacji polubownej,
  • sposoby pracy z trudnym klientem,
  • rozpoznawanie sytuacji w terenie,
  • identyfikowanie podejrzanych zachowań dłużnika i aktywne reagowanie na nie.

Biorąc pod uwagę ilość przeterminowanych faktur i skalę zadłużenia w kraju nie dziwi fakt, że zapotrzebowanie na profesjonalnych windykatorów stale rośnie.

Pomyślne ukończenie procedury rekrutacyjnej zwieńczone podpisaniem umowy z firmą windykacyjną dla kandydata, który do tej pory nie miał styczności z zawodem, to dopiero początek. O tym, czy posiadane przez niego predyspozycje okażą się wystarczające zadecydują dopiero kolejne miesiące spędzone na pracy w terenie.

Windykator terenowy: zarobki

Zastanawiasz się, ile zarabiają windykatorzy? Nie ulega wątpliwości, że podejmując tak trudną i obciążającą psychicznie pracę należałoby oczekiwać odpowiednio wysokiego wynagrodzenia. W zdecydowanej większości przypadków obowiązującą formą rozliczenia jest naliczania wynagrodzenia w oparciu o system: „podstawa + premia” od skutecznie odzyskanej należności. Z reguły system ten okazuje się wysoce motywujący dla windykatora. Jednocześnie pozostaje on korzystny dla zatrudniającego go przedsiębiorcy, który bierze pod uwagę rentowność firmy.

windykator terenowy ile zarabia

Z naszych obserwacji branży wynika, że pełnoetatowy windykator może liczyć na zarobki mieszczące się w przedziale od 2 do 6 tys. zł/netto plus prowizja. Ostateczna wysokość wynagrodzenia będzie różniła się od miejsca zatrudnienia pracownika, zakresu wykonywanych przez niego działań, wartości obsługiwanych wierzytelności, czasu przeterminowania płatności etc.

Co może zrobić windykator?

Uprawnienia windykatora terenowego z założenia nie różnią się od zakresu przywilejów pozostających w gestii wierzyciela. W najprostszym rozumieniu windykator pełni rolę pełnomocnika wierzyciela pośredniczącego w kontaktach z dłużnikiem. Jego zasadniczym celem jest ściąganie długów. Jak w praktyce tego dokonuje?

Warto mieć świadomość tego, że uprawnienia windykatora terenowego nie ograniczają się do zamkniętego katalogu czynności. Windykator terenowy może m.in.:

  • rozeznać sytuację w terenie,
  • pomóc w ustaleniu warunków spłaty zadłużenia,
  • złożyć dłużnikowi wizytę w miejscu zamieszkania (lub miejscu pracy),
  • dostarczyć osobiście ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Windykator terenowy zobowiązany jest również do rzeczowego poinformowania na temat sankcji wynikających z niezastosowania się do żądania zapłaty.

Wśród wielu dłużników istnieje mylne przekonanie co do tego, że wizyta windykacyjna będzie wiązała się z zastraszaniem, zajęciem rachunku bankowego lub odebraniem majątku. Warto pamiętać o ty, że windykator terenowy nie jest pracownikiem publicznym, a jego zakres kompetencji odbiega od zadań realizowanych przez komornika.

Rolą windykatora jest doprowadzenie do ugody i polubownego rozwiązania sporu. Nagminne unikanie kontaktu z windykatorem nie leży więc w interesie dłużnika. Warto mieć świadomość tego, że w trakcie przygotowania do pracy, windykatorzy uczą się znajdować najkorzystniejsze rozwiązania nie tylko dla siebie, ale i dla dłużników.       

Wyszkolić windykatora, czy zlecić windykację na zewnątrz?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie, nie jest niestety tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Prowadzenie windykacji na własną rękę z pozoru ma tę zaletę, że wydaje się rozwiązaniem znacznie tańszym, niż zlecenie wykonywania działań windykacyjnych na zewnątrz. Przyciągnięcie do siebie, przeszkolenie i utrzymanie przy sobie odpowiednich pracowników w praktyce nie zawsze okazuje się najprostszym i najtańszym rozwiązaniem.

Niezależnie od ostatecznie przyjętej strategii ważne jest, by na pierwszym etapie działań stworzyć profil pracownika pozostający z zgodzie z oczekiwaniami w stosunku do konkretnego stanowiska. Na długo przed rozpoczęciem tworzenia własnych struktur windykacyjnych należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie:

Jakie czynności i jakie zadania będą konieczne przy realizacji strategii windykacyjnej w Twojej firmie?

Przyjęta polityka kadrowa powinna zakładać, że umiejętności kandydata będą zgodne z charakterem i zakresem działań mieszczących się w tym obszarze. Innych kwalifikacji i umiejętności będziemy bowiem oczekiwali w przypadku pracownika telefonicznego działu windykacji, a innych od windykatora terenowego.

KLIENT NIE PŁACI

ZLEĆ WINDYKACJĘ

Testowy alt obrazka Alt

O czym powinieneś wiedzieć?

Patrząc z punktu widzenia klienta zainteresowanego odzyskaniem długu, procedura jest prosta. Windykacja należności to wizyta windykatora w miejscu pracy (lub zamieszkania) dłużnika. Przekazanie prostej informacji dotyczącej konieczności spłaty zadłużenia – i gotowe. Przedsiębiorca, który przynajmniej raz w życiu miał okazję realizować działania z zakresu windykacji terenowej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że windykacja należności to złożony, czasochłonny i kapitałochłonny proces. Wymaga zarówno odpowiedniego przygotowania, jak i zaangażowania.

Na koszty prowadzonych przez Twojego pracownika działań windykacyjnych składają się m.in:

  • koszt przygotowania pracownika do pracy (niezbędne szkolenia),
  • wynagrodzenie podstawowe i prowizyjne,
  • koszt obsługi windykacji (telefony, korespondencja, samochód służbowy),
  • koszty współpracy z biurami informacji gospodarczej,
  • koszty dojazdu do dłużnika (każdorazowo należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia przynajmniej dwóch wizyt terenowych).

Dodatkowo należy liczyć się z tym, że odpowiednie wdrożenie do pracy windykatora może potrwać kilka tygodni. Zdobycie doświadczenia oraz wypracowanie przez niego indywidualnej strategii skutecznej obsługi wierzytelności kolejne miesiące. Ostatecznie, podejmowanie się budowy własnego działu windykacyjnego nie zawsze okazuje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Rozważenie możliwości współpracy z firmą windykacyjną dysponującą odpowiednim zapleczem wykwalifikowanych pracowników wydaje się więc zasadne.

Korzystaliście z usług firm windykacyjnych? Jakie rezultaty przyniosła windykacja terenowa? Dajcie znać w komentarzach!

 

Jedna odpowiedź

  1. kwak pisze:

    Trudna praca z całą pewnością, ale czuć kompetencje tych, którym przyszło pracować w terenie jeśli chodzi o długi. Miałem jednorazowo spotkanie z takim człowiekiem z firmy EOS Ksi i po prostu chciałem uzyskać maksimum informacji i udało się dojść do wzajemnego zrozumienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *